Розпочинаємо нову рубрику журналу, в якій буде запропоновано інформацію щодо найцікавіших нових книжкових надходжень до бібліотеки Інституту археології НАН України.
Користуючись нагодою, щиро дякуємо всім авторам та установам, які люб’язно надсилають примірники своїх видань до нашої бібліотеки.
У монографії підведено підсумок багаторічних досліджень пам’яток мустьєрської доби в межиріччі Дністра й Прута (Північна Молдова та Чернівецька область України), який ґрунтується на матеріалах 22 пам’яток середнього палеоліту. Мета праці - публікація накопичених матеріалів і розгляд на їх основі актуальних наукових проблем.
Монографію присвячено проблемам дослідження заключного етапу існування середнього палеоліту Криму (60-30 тис. р. тому). Підсумовано та інтерпретовано дані з палеоетнології, палеоекології, хронології, антропології кіїк-кобинських пам’яток.
Видання присвячено історії польових і камеральних досліджень великих трипільських поселень починаючи з розкопок на Подолі 1891 р. до сьогодення. Запропоновано також бібліографію наукових праць із проблеми трипільських протоміст.
У праці узагальнено матеріали доби бронзи Марійського краю, які отримані в ході багаторічних досліджень. Подано розгорнуту культурно-хронологічну характеристику різних груп населення, особливості їх матеріальної культури, питання хронології та взаємоконтактів.
Працю присвячено розвитку військової техніки в доісторичних суспільствах від доби неоліту до доби бронзи. Досліджено джерела, пов’язані з веденням військових дій, озброєнням, тактикою та стратегією доісторичних суспільств в історичній перспективі1.
Монографію присвячено публікації та інтерпретації матеріалів могильника пізньоримського часу біля с. Дружне (Степовий Крим). Наведені могильні комплекси відкривають нову перспективу для дослідження ролі Криму в культурних, політичних та економічних перетвореннях у зоні Чорного моря в римський час. Визначальною рисою праці є велика кількість високоякісного ілюстративного матеріалу2.
Виставку «На краю ойкумены» (травень-серпень 2002 р.) було підготовлено Державним історичним музеєм (Москва) спільно з Державним музеєм Сходу (Москва) та Краснодарським історико-археологічним музеєм-заповідником за підтримки Міністерства культури Греції та Посольства Греції в Росії. Видання якісне, оздоблене великою кількістю кольорових ілюстрацій.
Монографія є першим узагальнювальним дослідженням з історії Спарти, виданим у Росії. На основі комплексу джерел автор реконструює історичні процеси, що відбувалися в Спарті в період архаїки та пізньої класики. Досліджено широке коло питань, пов’язаних як з генезою спартанського полісу, так і з його кризою.
У книзі досліджено проблеми виникнення та розвитку у VIII-III ст. до н. е. так званого жрецького права в межах римської державної системи. Зведено і систематизовано великий масив письмових історичних та археологічних джерел.
Видання присвячено археології та епіграфіці періоду античності території Малої Азії та Туреччини.
Видання містить статті про спорт в античному мистецтві та каталог виставки (кольорові ілюстрації, анотації), присвяченої спортивним змаганням у Давній Греції.
Видання є каталогом виставки, присвяченої Олімпійським іграм в античності. Книга складається зі статей за темою та власне каталогу з великою кількістю кольорових ілюстрацій.
Монографію присвячено висвітленню етнокультурних та історичних процесів на теренах України за доби раннього середньовіччя. Підведено підсумки більш як столітнього вивчення старожитностей слов’янських і тюркомовних народів, окреслено характер взаємовідносин між ними та вплив тогочасних цивілізацій на процес їхнього розвитку.
Книгу присвячено життю князя Романа Мстиславовича: походження, дитинство, сходження на політичний Олімп, загадкові сторінки життя, родинні зв’язки, міжнародні контакти. Прослідковано вплив діяльності князя на подальшу долю Волині та Галичини.
Книга є першим випуском тематичної збірки наукових праць, присвячених дискусійній проблематиці етногенетичних процесів на українських теренах доби раннього середньовіччя. Збірка об’єднує різнопланові за характером і жанром теоретичні, історико-етнологічні, антропологічні, історіографічні та археологічні дослідження фахівців з України, Росії, Білорусії.
У книзі підведено підсумок дослідженням 60 років, які проводила Хорезмська експедиція, розглянуто історію й культуру Хорезму. Видання поєднує наукову монографію та альбом з мистецтва.
Монографія є першою публікацією колекції з 1300 предметів із розкопок хозарської фортеці Саркел. Розглянуто всі аспекти кісткорізного ремесла Хозарії.
Працю присвячено реконструкції та методиці вивчення релігійного світогляду населення Хозарії. Це є перша спроба такого багатоаспектного розгляду міфології Хозарського каганату.
Тритомне видання містить відомості з історії, культури та археології Європи в середні віки. Книги багато ілюстровані.
У статтях з археології висвітлено особливості всіх археологічних культур, які існували на території Білорусії, типи археологічних пам’яток, а також пам’ятки архітектури раннього середньовіччя, речі матеріальної культури й твори первісного мистецтва. У статтях з нумізматики запропоновано ґрунтовну інформацію з усіх питань монетної справи.
Четвертий том «Археології Беларусі» - заключний том видання, присвячений дослідженню пам’яток XIV-XVIII ст. на території Білорусі, які ілюструють розвиток міст, містечок, замків, військових поселень і могильників зазначеного періоду.
Збірник містить статті виступів учасників Других Боспорських читань. Теми статей охоплюють широкий спектр наукових досліджень з археології та історії античного і ранньосередньовічного Боспору. Більшість статей висвітлюють результати найновіших археологічних досліджень боспорських міст, сільської околиці і некрополів.
Збірник містить результати досліджень різних періодів православної історії Таврійського півострова. Розглянуто проблеми відродження церковної археології як особливого розділу історичної науки. Видання містить багато ілюстрацій, словник спеціальних термінів і короткий життєпис кримських святих.
Статті, що увійшли до збірника, - це доповіді колоквіуму «Пам’ятки ювелірного мистецтва і проблеми їх вивчення і реставрації». Основою статей є теоретична наукова частина на тему експозицій «Грецьке золото», «Мистецтво Картьє», «Світ Фаберже», «Скарби Трої», а також техніка, технологія і термінологія, атрибуція пам’яток, їх реставрація, торевтика і гемологія.
У публікаціях збірника наведено результати розкопок пам’яток кам’яної доби, періоду бронзи, раннього залізного віку, античної культури, ранніх слов’ян, періоду Київської Русі на території України. Опубліковано окремі знахідки. Наведено дані про результати археологічних розвідок.
До наукового збірника, випущеного до 60-річчя д-ра іст. наук проф. Ю.М. Алексєєва, увійшли статті відомих істориків, філософів, філологів із Болгарії, Польщі, Росії, Франції, України, Чехії з важливих проблем історії слов’ян, їх внеску в скарбницю світової історії та культури. Різнопланова проблематика статей стосується, зокрема, актуальних проблем сучасної славістики - порівняльно-історичного мовознавства, літературознавства й фольклористики, етногенезу.
У щорічнику зібрано повідомлення авторів, які проводили в сезоні 1999 р. археологічні розкопки й розвідки на території Російської Федерації. Статті традиційно згруповано в п’ять територіальних розділів, кожному з яких відповідає карта з позначенням місць дослідження. Надруковано також матеріали про роботи за кордоном, виконані як російськими археологами, так і колегами з Абхазії й Білорусі. Збірник супроводжують покажчики археологічних культур, епох, періодів, а також датувань, наведених авторами.
У IX томі подано статті та замітки, присвячені окремим проблемам доби палеоліту - епохи середньовіччя, введено в науковий обіг новітні матеріали Північного Причорномор’я й Криму.
У книзі підведено підсумок 80-річним археологічним дослідженням у Туреччині. Наведено результати розкопок (у тому числі охоронних) різних археологічних пам’яток. Окремий розділ присвячено дослідженням турецьких археологів за кордоном. Розглянуто різні археологічні періоди. Книга багато ілюстрована.
Монографію присвячено археологічним пам’яткам раннього часу Іспанії - від первісного часу до античності. Складається з двох книг - тексту та ілюстрацій. У додатках вміщено розгорнутий каталог ілюстрацій з описом пам’ятки та посиланням на публікацію.