Наукова бібліотека Інституту археології Національної Академії наук України висловлює щиру подяку всім авторам та установам, які віднайшли можливість передати до бібліотеки свої видання.
Закликаємо майбутніх авторів до підтримки такої традиції, яка безумовно, є взаємокорисною. Наявність книги в головній археологічній книгозбірні України є запорукою доступу до неї широкого загалу сучасних науковців, а також запорукою збереження її для нащадків.
У книзі наведено результати досліджень великого трипільського поселення Тальянки (Тальновський р-н Черкаської обл.). Подано історію вивчення поселення, його топографію та планування, висвітлено питання економіки та господарства. Розглянуто проблему виникнення поселень-гігантів. Опубліковано матеріали досліджень жител, розкопаних у 2001 р. Якісні кольорові фото ілюструють процес дослідження пам’ятки і представляють найбільш атрактивний матеріал.
Видання двомовне - паралельні російський та англійський тексти.
Запропонована книга - остання з написаних Юрієм Вікторовичем Андрєєвим - є першим та єдиним у російській історичній науці виданням, присвяченим егейським культурам та цивілізаціям епохи бронзи і раннього заліза. У ній висвітлено питання життя та духовного світу людини того часу, його світогляд та релігійні уявлення. Книга ілюстрована та оздоблена картами.
Книга належить до серії «Степові народи Євразії» (STEPPENVЦLKER EURASIENS), яку видає Євразійське відділення Германського археологічного інституту. Першу частину праці присвячено археологічним свідченням походів євразійських номадів в Малій Азії, оскільки центральною проблемою вивчення історії степів Східної Європи у першій половині I тис. до н. е. є з’ясування того, якій археологічній реальності відповідають етноси кіммерійців та скіфів, описані в письмових текстах. У другій частині розглянуто проблему історичної інтерпретації і хронології передскіфської та ранньоскіфської культури Північного Причорномор’я й Передкавказзя. Велика кількість якісних рисунків покращує сприйняття.
Запропонований читачу перший випуск серії присвячено старожитностям донських сарматів та їх сусідів. Уперше опубліковано матеріали пам’ятників Подоння сарматської епохи, відкритих розкопками останніх десятиліть. У статтях висвітлено широкий спектр проблем: від типології та хронології археологічного матеріалу до його етноісторичної, соціологічної та культурологічної інтерпретації.
Праця, що спирається на архівні документи, присвячена аналізу процесу становлення російської науки про класичні старожитності Півдня Росії - античної археології, епіграфіки, нумізматики, історичної географії та археологічної топографії Північного Причорномор’я. У книзі розглянуто питання організаційного оформлення та функціонування класичної археології, діяльності Імператорської академії наук, історико-археологічних товариств, музеїв, заходи щодо охороні пам’яток. Велику увагу приділено біографіям дослідників, запропоновано періодизацію історії становлення російської науки про класичні старожитності Північного Причорномор’я.
Збірник присвячено проблемі етнокультурних зв’язків народів Стародавнього Сходу та навколишнього світу. В основній частині видання - публікація доповідей Міжнародної наукової конференції, присвяченої 75-річчю д-ра іст. наук проф. Б.А. Литвинського. (Москва, 14-16 жовтня 1998 р.). Тематика статей збірника є досить широкою - палеоліт Центральної Азії, археологія, історія та історія культури цього великого регіону і сусідніх з ним територій в давнину, археологія та історія раннього середньовіччя, етнологія. Така широта діапазону пояснюється як різноманітністю наукових інтересів Б.А. Литвинського, так і численністю його колег та учнів.
У збірнику наведено 102 публікації (26 стосуються досліджень 2000 р., 75 - досліджень 2001р., одна - присвячена матеріалам розкопок попередніх років). Статті репрезентують результати розкопок пам’яток кам’яної доби, періоду бронзи, раннього залізного віку, античної культури, доби ранніх слов’ян, періоду Київської Русі. Є публікації окремих знахідок, наведено дані про результати археологічних розвідок. Публікації супроводжуються ілюстраціями.
У монографії, яка належить до серії «Arhaeologica Slovaca Monographiae» (T. XVII), наведено результати систематичних досліджень поселення доби середнього палеоліту Horka - Ondrej (Словаччина) протягом 1987-1995 рр. Описано стратиграфію поселення, крем’яну індустрію пам’ятки, вирішено питання датування. Подані результати досліджень палеоантропологічних і палеоботанічних решток, висвітлена геологічну ситуацію регіону.
Книга випущена в серії «Studia Danubiana». Series szmposia. II. Репрезентує матеріали симпозіуму, присвяченого культурі Чернавода III - Болераз, що відбувся в жовтні 1999 р. У численних статтях висвітлено питання хронології, дослідження пам’яток, інтерпретації старожитностей доби міді-бронзи на Балканах.
У збірці, що вийшла у світ у «British Archaeological Reports International Series 1019» опубліковано статті російських, українських і швейцарських учених, присвячені проблемі використання вогню, світла та світильників у греко-римському світі. Висвітлено нові знахідки світильників, запропоновано нову класифікацію різних груп світильників, розглянуто питання орнаментації світильників, проблеми, пов’язані з різними типами освітлення, використання світла та вогню в палаці скіфського царя Скілура тощо.
Монографію присвячено дослідженню будівель ранньосередньовічного слов’янського світу. Розглянуто питання конструкції, типології, устрою будинків. Наведено приклади реконструкції будівель. Подано список пам’яток, матеріали яких використані в праці. Список охоплює пам’ятки з території Словаччини, Чехії, Угорщини, Німеччини, Польщі, України, Росії, Молдови, Румунії, Болгарії, Югославії та ін.