back


ПЕЧЕРА ВЕРТЕБА
Тернопільська  область,Борщівський район, с.Більче-Золоте


Вхід до печери Вертеба, сучасний вигляд
В 1876 р. А.Кіркор, співробітник антропологічної та археологічної комісій при цісарсько-королівській Академії в Кракові, вивчав околиці села Більча Золотого і  провів невеликі  розкопки  в печері Вертеба, де знайшов трипільські старожитності. Разом з С.Козібродським він відвідав печсеру, для чого довелося подалати досить вузький лаз. Придонна частина печери була вкрита шаром грунту. В цій товщі, на глибині 0.45 м були виявлені два поховання, а біля них - уламки ліпного посуду, в тому числі з розписом. А.Кіркор крім того склав детальний опис правої частини печери. Так почалися наукові дослідження цієї визначної пам'ятки, яку називали "Наддністрянською Помпеєю".
В 1890 р. Г.Оссовського запросив власник Більча Золотого, князь Леон Сапєга. Разом вони відвідали печеру Вертеба. Був розчищений вхід до печери, збудовано сходи. Почалося дослідження ходів у печері, під час якого було знайдено сліди великого вогнища, цілі посудини з мальованим орнаментом, знаряддя праці з каменю і оленячого рогу. Під час розкопок було знайдено також вироби з міді - ніж, кинджал, шило . Розкопки  тривали три роки. .
На високому  професійному рівні Г.Оссовський виконав план печери Вертеба, який, разом з археологічною картою околиць Більча-Золотого  був виданий стараннями князя Сапєги у 1892 році. Карта Вертеби взагалі була однією з перших професійно складених карт печер  на території України. Археологічні розкопки у "Наддністрянських Помпеях" з 1898 по 1904 рік продовжив професор краківського університету В.Деметрикевич. Він працював як в печері, так і біля палацу. Саме йому належить знахідка шедевру трипільських майстрів - кістяної платівки у вигляді голови бика, з вибитим на ній зображенням жінки. Ця невелика платівка обійшла безліч видань і стала ніби символом трипільської культури.
В 90-ї роки ХХ ст. дослідження в печері Вертеба провів директор Борщівського краєзнавчого музею М.Сохацький. Нині печера знаходиться під охороною музею, в якому виставлені знахідки з останніх розкопок. З питань відвідання печери слід звертатися до музею.