З В І Т
про науково-дослідницьку діяльність
Інституту археології НАН України
в 2001 р.
 
  • На звітний період Інститут археології НАН України є провідною науковою установою держави у галузі вивчення археології та стародавньої історії України. В Інституті зараз працюють 120 наукових співробітника, у тому числі 1 академік НАН України, 2 члени-кореспонденти НАН України, 21 доктор і 72 кандидата наук, що складає більш ніж 70 відсотків фахівців археологів із науковими ступенями на Україні. Для координації науково-дослідної тематики, підготовки кадрів та нагляду за якістю проведення археологічних розкопок на теренах України при Інституті працює "Наукова Рада з проблем археології та давньої історії".
  • Поточного року співробітники Інституту завершили роботу над 5 відомчими та пошуковими темами, було відкрито 5 нових та продовжувалася робота над 8 перехідними темами.
  • Так у звітному році одним з визначних внесків колективу Інституту у розвиток археологічної науки на Україні безперечно є вихід у науковий світ першого тому академічного видання «Історія української культури» (98,0 др. арк., Кол. авторів під кер. акад. НАН України П.П.Толочко) Видання є першою фундаментальною працею, присвяченою стародавній культурі нашої країни від найдавніших часів до монголо-татарської навали у ХІІІ ст., написаною із залученням найширшого кола археологічних, історичних, етнографічних та антропологічних джерел і не має аналогів у країнах Східної Європи.
  • Надбанням історичної науки є безперечно вихід монографії академіка НАН України Толочко П.П. «ДВОРЦОВЫЕ ИНТРИГИ НА РУСИ» (17,0 др. арк.), яка складається з 20 історичних нарисів, присвячених найдраматичнішим подіям вітчизняної історії IX—XIII ст. В монографії фундаментально роздивлено зворотний бік медалі нашого героїчного минулого, який рідко потрапляє в світло спеціального дослідницького інтересу, але є такою ж мірою важливим, як і лицевий.
  • Важливим внеском у розвиток археологічної науки був вихід монографій: С.М.Братченко «ДОНЕЦЬКА КАТАКОМБНА КУЛЬТУРА» (22,0 др. арк.); С.С.Бессонова, С.А.Скорий «МАТРОНИНСКОЕ ГОРОДИЩЕ СКИФСКОЙ ЭПОХИ» (29,0 др. арк.); Б.В.Магомедов «ЧЕРНЯХОВСКАЯ КУЛЬТУРА. ПРОБЛЕМА ЭТНОСА» (26,0 др. арк.) та цілої низки інших, в яких узагальнюються результати історико-археологічних досліджень по всіх археологічних періодах на теренах України.
  • В цілому за звітний період співробітниками Інституту опубліковано 18 монографій загальним обсягом 372,2 др. арк., 371 статей, препринтів і тез доповідей обсягом 227,1 др. арк. всього загалом 599,3 др. арк.
  • Поточного року Інститутом було проведено понад 30 експедицій, якими було виконано договорів на загальну суму 1153,4 тис.грн. Загалом Польовим комітетом Інституту було видано 181 "Відкритих листів" на право проведення археологічних досліджень та отримано 149 звітів за 2001 рік та 41 звіт та попередні роки.
  • В області експозиційної діяльності Інститутом поточного року були організовани виставки:
  • 1.   «Давні скарби України» Канас-Сіті (США).
  • 2.   «Золото скіфів» Лос-Анжелес (США).
  • 3.   «Шедеври ювелірних мистецтв України» Нью-Йорк (США).
  • 4.   «Скарби Південної України» Париж (Франція).
  • Поточного року на базі Інституту археології плідно працювала «Спільна Українсько-Румунська  Комісія з історії, археології, етнології та фольклористиці при Президії НАН України» яку очолює чл.-корр.НАНУ С.Д.Крижицький. На протязі року було проведено серію консультацій з румунською стороною, обмін співробітниками, спільну Білгород-Тірську археологічну експедицію. «Комісією...» було проведено виїздне засідання-конференція за темою «Будівництво давнього населення Південно-Східної Європи» в м.Одеса (Україна). Значною віхою в роботі «Комісії ...» став вихід ІІ—ІІІ номеру наукового видання «Інтеракадеміка».
  • Значним внеском в координаційну роботу є робота археологічної магістратури в НаУКМа де курси лекцій з різних галузей археології читають співробітники Інституту. Ведеться розробка нових курсів.
  • В цілому колектив Інституту археології НАН України в 2001 році успішно виконав свої виробничі завдання.
  •  
     Закрити вікно