К О Р О Т К И Й      З В І Т
про науково-дослідницьку діяльність
Інституту археології НАН України
в 2002 р.
 

    На звітний період Інститут археології НАН України є провідною науковою установою держави у галузі вивчення археології та стародавньої історії України. В Інституті зараз працюють 121 науковий співробітник, у тому числі 1 академік НАН України, 2 члени-кореспонденти НАН України, 21 доктор і 72 кандидата наук, що складає більш ніж 70 відсотків фахівців археологів із науковими ступенями на Україні. Для координації науково-дослідної тематики, підготовки кадрів та нагляду за якістю проведення археологічних розкопок на теренах України при Інституті працює “Наукова Рада з проблем археології та давньої історії”.

    Поточного року співробітники Інституту завершили роботу над 1 відомчою темою, було відкрито 3 нових та продовжувалася робота над 14 перехідними темами.

    В цілому за звітний період співробітниками Інституту опубліковано 15 монографій та збірників наукових праць загальним обсягом 297 др. арк., 485 статей, препринтів і тез доповідей обсягом 339,65 др. арк. всього загалом 636,65 др. арк. Відзначимо деякі з них.

    У звітному році одним з визначних внесків у розвиток історичної науки на Україні безперечно є вихід у науковий світ монографії академіка НАН України Толочко П.П. «ЯРОСЛАВ МУДРИЙ» (Київ, 14,0 др. арк.). Книга написана на багатому документальному матеріалі й присвячена життю та діяльності видатного будівничого Київської Русі князя Ярослава Мудрого.

    Надбанням історичної науки є безперечно вихід монографії члена-кореспондента НАН України С.Д.Крижицького та Н.О.Лейпуської «Olbia. Fouilles, histoire, culture. Un État antique sur le littoral septentrional de la Mer Noire. Seconde moitié du VIIe siècle avant notre ère – première moitié du IVe siècle de notre ère» (Paris, 10,0 др.арк.), в якій висвітлюється дослідження майже 1000-літньої історії Ольвії, характеризуються періоди розквіту і занепаду, розширення та скорочення меж як самої Ольвії, так і території її периферії, висвітлюється вплив на оточуюче населення. Надано всебічну характеристику матеріальної та духовної культури мешканців Ольвії.

    Важливим внеском у розвиток археологічної науки був вихід монографії члена-кореспондента НАН України В.Д.Барана та Я.В.Барана «Походження українського народу» (Київ, 20,0 др.арк.). В книзі на основі археологічних, лінгвістичних, історичних джерел розкриваються процеси етнічного розвитку східних слов’ян і виникнення слов’янських народів, у тому числі українського.

    Окрім наведених вище робіт, авторами Інституту археології НАН України видано цілу низку інших, в яких узагальнюються результати історико-археологічних досліджень по всіх археологічних періодах на теренах України. Зазначимо деякі з них: В.М.Степанчук «Поздние неандертальцы Крыма. Киик-кобинские памятники» (Київ, 27,2 др.арк.); Н.С.Котова «Неолитизация Украины» (Луганськ, 31,0 др.арк.); О.М.Приходнюк «Степове населення України та східні слов’яни (друга половина 1 тис. н.е.)» (Київ—Чернівці, 33,3 др.арк).

    Поточного року Інститутом було проведено 29 археологічних експедицій, серед яких 6 спільних міжнародних експедицій. Експедиціями було виконано договорів на загальну суму 1460 тис.грн. Загалом Польовим комітетом Інституту було видано 249 “Відкритих листів” на право проведення археологічних досліджень, за якими досліджувалось 332 пам’ятки. 

    В області експозиційної діяльності Інститутом поточного року була організована одна виставка:

1.     «Скарби степів України» Париж, Лувр (Франція).

    Поточного року на базі Інституту археології плідно працювала «Спільна Українсько-Румунська Комісія з історії, археології, етнології та фольклористиці при Президії НАН України» яку очолює чл.-корр.НАНУ С.Д.Крижицький. На протязі року було проведено серію консультацій з румунською стороною, обмін співробітниками, спільну Білгород-Тірську археологічну експедицію. «Комісією...» було проведено виїздне засідання-конференція за темою «Планування поселень та городищ Південно-Східної Європи» в в м. Мангалія (Румунія).

    Значним внеском в координаційну роботу є робота археологічної магістратури в НаУКМа де курси лекцій з різних галузей археології читають співробітники Інституту. Ведеться розробка нових курсів.

    В цілому колектив Інституту археології НАН України в 2002 році успішно виконав свої виробничі завдання.

 Закрити вікно