З В І Т
про науково-дослідницьку діяльність
Інституту археології НАН України
в 2003 р.
 

    На звітний період Інститут археології НАН України є провідною науковою установою держави у галузі вивчення археології та стародавньої історії України. В Інституті зараз працюють 117 наукових співробітників, у тому числі 1 академік НАН України, 3 члени-кореспонденти НАН України, 18 докторів і 63 кандидати наук, що складає більш ніж 70 відсотків фахівців археологів із науковими ступенями на Україні. Для координації науково-дослідної тематики, підготовки кадрів та нагляду за якістю проведення археологічних розкопок на теренах України при Інституті працює “Наукова Рада з проблем археології та давньої історії”.

    Поточного року співробітники Інституту завершили роботу над 2 відомчими та 1 пошуковою темами, було відкрито 1 нову та продовжувалася робота над 11 перехідними темами.

    В цілому за звітний період співробітниками Інституту опубліковано 14 монографій загальним обсягом 232,32 др. арк., 6 збірок наукових праць загальним обсягом 134,26 др. арк., 362 статті, 1 препринт і 66 тез доповідей загальним обсягом 344,15 др. арк;. всього загалом 644,17 др. арк. Відзначимо деякі з них.

    У звітному році одним з визначних внесків у розвиток історичної науки на Україні безперечно є вихід у науковий світ монографії академіка НАН України Толочко П.П. «Русские летописи и летописцы XXIII вв.» (Санкт-Петербург, 18,6 др. арк.). Книга написана на багатому документальному матеріалі й присвячена не одному якомусь літопису або зводу, а всьому цілому спадку давньоруських хроністів, що зберігся до нашого часу.

    Надбанням історичної науки є безперечно вихід колективної монографії «Ancient Interactions: East and West in Eurasia» (Cambridge: McDonald institute monographs, 40 д.а.), в якій співробітники Інституту виконали 90% праці, де роздивляються  взаємостосунки давніх народів від неолітичної доби до античності включно.

    Важливим внеском у розвиток археологічної науки було проведення міжнародної конференції «Трипільські поселення-гіганти. До 110-річчя від часу відкриття культури», за результатами якої було опубліковано збірку матеріалів конференції (20 д.а.).

    Окрім наведених вище робіт, авторами Інституту археології НАН України видано цілу низку інших, в яких узагальнюються результати історико-археологічних досліджень по всіх археологічних періодах на теренах України. Зазначимо деякі з них:

    Ткаченко В.І. «Пізній палеоліт Закарпаття (пам’ятки оріньякської традиції)» (К.иїв, 20 д.а.); Котова Н.С. «Nеоlithization in Ukraine» (Oxford, 31 д.а.); Махортих С.В. «Культурные контакты населения Северного Причерноморья и Центральной Европы в киммерийскую эпоху» (Київ, 16 д.а.); колективна монографія під керівництвом чл.-кор. НАН України О.П.Моці «Село Київської Русі (за матеріалами південноруських земель)» (Київ, 26,97 д.а.).

    Поточного року Інститутом було проведено 36 археологічних експедицій, серед яких 4 спільних міжнародних експедицій. Інститутом було виконано договорів на загальну суму 2120,8 тис.грн. Загалом Польовим комітетом Інституту було видано 267 “Відкритих листів” на право проведення археологічних досліджень в 2003 р.

    В області експозиційної діяльності Інститутом поточного року були організовані наступні виставки:

1.      «Скарби скіфських царів» Сант-Аманд-Монтен (Франція).

2.      «Ювелірне мистецтво давнього населення України» (Київ, археологічний музей).

3.      «Україна і Туреччина: співробітництво в галузі археології» (Київ, археологічний музей).

    Крім того Інститут археології прийняв активну участь у створенні експозицій виставок:

1.      «До 85 річниці Національної Академії Наук України» (Київ, павільйон “Наука” Експоцентру України).

2.      «Варяги на Сході» (Київ, Національний музей історії України).

    Поточного року на базі Інституту археології плідно працювала «Спільна Українсько-Румунська Комісія з історії, археології, етнології та фольклористиці при Президії НАН України» яку очолює чл.-кор. НАНУ С.Д.Крижицький. На протязі року було проведено серію консультацій з румунською стороною, обмін співробітниками. «Комісією...» було проведено спеціалізоване виїзне засідання-конференція за темою «Поселення-гіганти кукутено-трипільської спільноти» в м. Тальне (Україна).

    Значним внеском в координаційну роботу є робота археологічної магістратури в НаУКМа де курси лекцій з різних галузей археології читають співробітники Інституту. Ведеться розробка нових курсів.

    Найвизначнішою подією звітного року стало нагородження колективу авторів Інституту Державної Премії України в галузі науки і техніки 2002 р. за цикл робіт “Давня історія України” (в 3-х томах) та “Етнічна історія давньої України” (академік НАН України П.П.Толочко, член-кореспондент НАН України С.Д.Крижицький, Г.Ю.Івакін, Д.Н.Козак, В.О.Круц, О.П.Моця, В.Ю.Мурзін, В.В.Отрощенко, А.С.Русяєва, В.Н.Станко).

    Значною подією для Інституту стало обрання доктора історичних наук, завідуючого відділом давньоруської та середньовічної археології Моці Олександра Петровича членом-кореспондентом Національної Академії наук України.

    В цілому колектив Інституту археології НАН України в 2003 році успішно виконав свої виробничі завдання.

 Закрити вікно